Підготовка кандидатів

  • Крок 1

    Зверніться до служби у справах дітей, щоб отримати консультацію.

    Як звернутися: 

    Результат кроку: ви отримали консультацію, зрозуміли відмінності між різними формами сімейного виховання та догляду за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, такими як усиновлення, опіка та піклування, прийомна сімʼя, велика прийомна сімʼя (дитячий будинок сімейного типу — ДБСТ), а також патронат. Ви вирішили, що готові надати дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, форму сімейного догляду у вигляді опіки (піклування) та готові до наступного кроку.

  • Крок 2

    Зберіть пакет документів майбутніх опікунів, піклувальників.

    Зверніть увагу: під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану передбачено скорочений пакет документів, якщо потенційним опікуном, піклувальником є родичі дитини чи людина, яка перебуває з нею у сімейних відносинах (у т.ч. хрещені батьки). Така людина подає службі у справах дітей за місцем свого проживання або перебування дитини такі документи:

    • копію паспорта громадянина України;
    • документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною;
    • довідки від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;
    • витяг про несудимість.

    Відкрити чекліст документів

  • Крок 3

    Зверніться до служби у справах дітей для подачі документів.

    Як звернутися: 

    • онлайн — через вебпортал державних послуг Опіка, піклування над дитиною: реєстрація кандидатом | Дія; Для подачі заяви та документів через вебпортал державних послуг Дія потрібно заздалегідь підготувати документи, яких немає в державних реєстрах, зокрема: висновок про стан здоров’я, довідку про заробітну плату за останні 6 місяці, документи, що підтверджують право користування житловим приміщенням (наприклад, договір оренди), згоду другого з подружжя. Ці документи потрібно завантажити під час подання заяви через вебпортал державних послуг Дія та пізніше (під час перевірки житлово-побутових умов) показати працівнику служби у справах дітей їхні оригінали. Якщо протягом 5 робочих днів після подачі документів через портал Дія ви не отримали зворотного зв’язку, то варто поцікавитись у службі в справах дітей про стан розгляду вашої заяви і документів.

    • наживо — до служби у справах дітей за вашим місцем проживання: Міністерство соцiальної політики України. Усиновлення.

  • Крок 4

    Пройдіть перевірку житлових умов.

    У рамках цього етапу ви будете взаємодіяти з фахівцями та фахівчинями служби у справах дітей. Якщо ви подали повний пакет документів і відповідаєте вимогам до опікунів, піклувальників — фахівці служби у справах дітей обов’язково відвідають вас за місцем проживання, щоб переконатися, що ваше житло в належному стані і там достатньо місця для комфортного проживання дитини чи дітей. Житло може бути власним, орендованим чи перебувати у опікуна, піклувальника на праві користування.

    Під час огляду житла фахівці служби у справах дітей можуть проводити інтерв’ю, в межах якого задаватимуть питання про ваші мотиви до виховання дитини під опікою, перевірятимуть вашу готовність розвивати свій батьківський потенціал, а також спілкуватимуться з іншими членами вашої родини, з якими ви проживаєте.

    Після оцінки ваших житлових умов фахівці служби у справах дітей складають акт обстеження житлово-побутових умов та передають інформацію про вас до регіонального центру соціальних служб, що проводить навчання потенційних кандидатів та кандидаток.

  • Крок 5

    Пройдіть навчання майбутніх опікунів, піклувальників

    Під час навчання вас готують до виховання дітей. Тренінги та моделювання різноманітних ситуацій дають можливість учасникам та учасницям зрозуміти потреби та емоції дітей, які з різних причин втратили можливість виховуватися у біологічних родинах.

    Тренери та тренерки оцінюють вас та ваші батьківські компетентності, готовність розвивати свій виховний потенціал. Психологи спостерігають за вами та можуть надати індивідуальні консультації під час навчання.

    Мета навчання — сформувати в кандидатів та кандидаток компетентності з питань догляду та виховання дитини, забезпечення її найкращих інтересів, а також сприяти прийняттю ними усвідомленого рішення про створення відповідної сімейної форми виховання.

    У разі позитивного проходження навчання ви отримаєте довідку про його завершення. Строк дії довідки — 24 місяці. Етап навчання є надзвичайно важливим для того, аби ухвалити обдумане та усвідомлене рішення щодо створення сімейної форми виховання.

    Зверніть увагу: Пропустити крок навчання може людина, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах із дитиною-сиротою або позбавленою батьківського піклування, яку має намір взяти під опіку, піклування. У тому числі — її хрещені батьки.

  • Крок 6

    Станьте на облік майбутніх опікунів, піклувальників

    Після завершення навчання ви отримаєте від обласного центру соціальних служб довідку про проходження навчання (курсу підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники та рекомендації. Копію довідки та рекомендацій надішлють також до служби у справах дітей. Рекомендуємо діяти проактивно та надіслати копію довідки й рекомендацій фахівцю служби у справах дітей самостійно.

    Після отримання довідки та рекомендацій служба у справах дітей вносить інформацію про вас до журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

  • Крок 7

    Пройдіть взаємодобір родини і дитини, встановіть контакт із нею (у разі, якщо ви не є родичем дитини).

    На цьому етапі відбувається взаємодобір родини і дитини/дітей. Цей процес може бути тривалим і вимагає терпіння, уважності та проактивності.

    Служба у справах дітей, на обліку якої ви перебуваєте, надає інформацію про дітей, які перебувають на обліку такої служби.

    Не обов'язково чекати, доки фахівці служби у справах дітей нададуть інформацію — ви можете самостійно промоніторити онлайн-ресурси, на яких є дані про дітей, які потребують сімейного виховання.

    На онлайн-ресурсах ви можете отримати базову інформацію про дитину: її ім’я, вік, фото або відеоанкету, стать, регіон місцезнаходження; контакти служби у справах дітей, на обліку якої перебуває дитина; наявність братів/сестер; наявність інвалідності. Можете знайти інформацію на сайті Міністерства соціальної політики: Міністерства соціальної політики, а також деяких благодійних організацій.

    Якщо ви відчули інтерес до дитини, інформацію про яку отримали онлайн, — ви можете зателефонувати за контактами, вказаними у анкеті, та дізнатися додаткові базові дані: чи можливо ще запропонувати цій дитині свою родину, в якій формі догляду вона перебуває (інституційній чи сімейній), як довго вона перебуває там та чи можливо записатися на прийом для отримання детальної інформації щодо дитини.

    Ви маєте право отримати повну інформацію про соціальну історію дитини: обставини, за яких вона залишилася без батьків, причини розлучення з біологічними батьками, наявність чи відсутність кровних родичів, а також інформацію щодо стану здоров’я дитини та форму виховання, в якій вона перебуває на момент отримання такої інформації.

  • Крок 8

    Отримайте рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки, піклування.

    Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

    Коли ви запропонували дитині свою родину, а вона прийняла цю пропозицію, то фахівці та фахівчині служби у справах дітей складають:

    • акт про знайомство осіб із дитиною. Він також підтверджує встановлення контакту;
    • акт про надання згоди дитини на влаштування в сім'ю.

    Після цього ви подаєте до органу опіки та піклування заяву про бажання взяти дитину чи дітей під опіку або піклування. Служба у справах дітей подає органу опіки та піклування висновок про доцільності встановлення опіки над дитиною або дітьми та призначення опікуном, піклувальником саме вас. На основі цього висновку орган опіки та піклування видає розпорядження.

    Розпорядження про встановлення опіки над малолітньою дитиною чи піклування над неповнолітньою дитиною та призначення опікуна, піклувальника є юридичним документом, який надає право забрати дитину додому.

Опіка/піклування: реєстрація кандидатом

Реєстрація

Заява про взяття на облік кандидатів в опікуни або піклувальники - підтвердження вашої готовності прийняти дитину (дітей) на виховання у свою сім’ю та продовжити юридичний процес. Така заявка подається разом із пакетом необхідних документів.