Шлях патронатного вихователя

  • Крок 1

    Консультація.

    Щоб розпочати шлях патронатного/-ої вихователя/-ки — отримайте фахову консультацію працівників/-ць служби у справах дітей (ССД) за місцем свого проживання.

    ССД за місцем вашого проживання — це саме той орган, який уповноважений прийняти вашу заяву. Працівники ССД — це ті люди, які проведуть вас шляхом до патронату, проаналізують ваші документи, ситуацію, зможуть відповісти на всі питання, що у вас виникатимуть. Це ваші помічники/-ці у процесі — сміливо крокуйте на консультацію та прсихопіть із собою перелік питань, які у вас вже виникли щодо патронату або інших сімейних форм виховання дітей.

    Як замовити консультацію:

    Результат кроку:

    • ви отримали консультацію та інформацію щодо мети, завдань, особливостей надання послуги патронату та її оплати, процедури її організації в громаді, вимог до кандидатів/-ок у патронатні вихователі/-ки та критеріїв їх добору, прав та обов’язків патронатних вихователів/-ок, а також відповіді на ваші особисті запитання щодо послуги патронату над дітьми;
    • ви отримали перелік документів, необхідних для подальшого проходження первинного добору.
  • Крок 2

    Документи.

    Щоб розпочати шлях патронатного/-ої вихователя/-ки, вам потрібно подати офіційну заяву та пакет документів.

    Відкрити пакет документів.

    Результат кроку:

    • пакет документів готовий;
    • пакет документів разом із заявою про бажання стати патронатним/-ою вихователем/-кою подано до служби у справах дітей за місцем проживання кандидатів або до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).
  • Крок 3

    Оцінка та первинний відбір.

    Послуги патронатного/-ої вихователя/-ки — це відповідальна соціальна робота. Кожен кандидат/-ка, який/-ка прагне приєднатися до цієї роботи, проходить детальну співбесіду. Під час цього процесу відбувається всебічна оцінка кандидата/-ки: аналізується його/її сімейна ситуація, навички, знання, компетенції, фізичний стан, моральні якості та глибина мотивації до такої соціальної роботи. Проводиться також ретельна перевірка житлових та побутових умов сім’ї, яка прагне стати патронатними вихователями, аби забезпечити оптимальне середовище для розвитку та догляду за дітьми.

    Тому, після перевірки пакета документів кандидата/-ки в патронатні вихователі/-ки служба у справах дітей надсилає запит на проведення оцінки його/її сімейної ситуації та житлово-побутових умов сім’ї до соціального закладу або фахівця/-чині із соціальної роботи.

    Соціальний заклад/фахівець/-чиня із соціальної роботи залучає психолога/-гиню та спільно проводять оцінку за місцем фактичного проживання кандидата/-ки.

    Таку оцінку проводять протягом 5 робочих днів після того, як соціальний заклад/працівник/-ця із соціальної роботи отримали запит від ССД.

    Оцінка проводиться з метою виявлення сприятливих факторів та ймовірних ризиків щодо спроможності кандидата/-ки в патронатні вихователі/-ки надавати послугу патронату над дитиною у своїй сім’ї:

    • психологічна готовність кандидата/-ки, помічника/-ці, інших членів сім’ї, які проживають спільно з кандидатом/-кою, до надання послуг патронату та прийняття дітей у сім’ю;
    • наявність умов для прийняття дітей в сім’ю патронатного/-ої вихователя/-ки.

    Результат кроку:

    • соціальний заклад/працівник/-ця із соціальної роботи надає висновок про оцінку сімейної ситуації та житлово-побутові умови сім’ї кандидата/-ки в патронатні вихователі/-ки та надсилає його службі;
    • первинний відбір кандидата/-ки в патронатні вихователі/-ки пройдено.
  • Крок 4

    Навчання.

    Коли готовий висновок про оцінку сімейної ситуації та житлово-побутові умови сім’ї кандидата/-ки в патронатні вихователі/-ки, а він/вона та помічник/-ця успішно пройшли первинний відбір — служба у справах дітей скеровує їх на проходження спеціалізованого навчання за програмою підготовки патронатних вихователів/-ок.

    Регіональний центр соціальних служб організовує навчання, а також забезпечує всю комунікацію щодо його/її проходження та організаційних моментів. Навчання проводиться із моменту отримання направлення від служби у справах дітей.  

    Результат кроку:

    • регіональний центр соціальних служб видає кандидату/-ці в патронатні вихователі/-ки та помічнику/-ці, які успішно завершили повний курс навчання, рекомендацію про можливість надання послуги патронату над дитиною.
  • Крок 5

    Договір.

    За результатами первинного відбору та на підставі отриманої рекомендації служба у справах дітей готує рішення органу опіки та піклування і проєкт договору про умови запровадження й організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного/-ої вихователя/-ки.

    Договір укладається між органом, який ухвалив рішення про запровадження послуги патронату над дитиною сім’єю патронатного/-ої вихователя/-ки, патронатним/-ою вихователем/-кою та помічником/-цею.

    Форму такого договору можна переглянути тут: Примірний договір — патронат

    Результат кроку:

    • укладено договір про надання послуги патронату над дитиною на базі сім’ї патронатного/-ої вихователя/-ки;
    • інформацію про патронатного/-у вихователя/-ку та помічника/-цю внесено до Єдиного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Лінія турботи

Як прийняти дитину у свою родину?
— Пишіть, щоб дізнатись більше!

Якщо у вас виникли додаткові питання — наші експерти та експертки допоможуть краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.

Надіслати звернення вже зараз.