Шлях усиновлення

Взаємопідбір дитини та родини

На цьому етапі відбувається взаємодобір родини і дитини/дітей. Цей процес може бути тривалим і вимагає терпіння, уважності та проактивності.

Служба у справах дітей, на обліку якої ви перебуваєте, надає інформацію про дітей, які є на обліку такої служби. Наразі родини потрібні переважно для підлітків, дітей з інвалідністю, братиків та сестричок. Маленьких дітей, які підлягають усиновленню, достатньо мало: наразі в Україні менше 10% дітей — ті, кому до шести років.

Не обов'язково чекати, доки фахівці служби у справах дітей нададуть інформацію — ви можете самостійно промоніторити онлайн-ресурси, на яких є дані про дітей, які потребують сімейного виховання.

превю відео

Кроки етапу взаємодобору дитини та родини

З чого почати етап взаємодобору дитини та родини?

  • Крок 1

    Здійсніть моніторинг онлайн-ресурсів, які розміщують інформацію про дітей. Можете знайти її на сайті Міністерства соціальної політики, а також деяких благодійних організацій.

  • Крок 2

    Зберіть інформацію про дітей, до яких відчули інтерес та готові розглянути можливість прийняти їх у свою родину. Спочатку складіть список дітей, які вас зацікавили під час моніторингу онлайн-ресурсів. Занотуйте їхні імена, облікові номери та контактні дані відповідних служб у справах дітей. Збережіть посилання на їхні анкети.

  • Крок 3

    Здійсність первинний контакт зі службою у справах дітей, на обліку якої перебуває дитина для отримання базової інформації про дитину. Це допоможе вам отримати необхідні відомості для подальших рішень.

  • Крок 4

    Заплануйте візит до служби у справах дітей для отримання детальнішої інформації. Це допоможе вам отримати повну картину і вирішити, чи готові ви до знайомства з дитиною. Пам’ятайте, дитина може перебувати на обліку служби у справах дітей як на території вашого місця проживання, так і в будь-якій точці країни.

  • Пам'ятайте

    Такий підхід дозволить вам заощадити час та енергію під час пошуку. Він також допоможе систематизувати отриману інформацію та сприятиме прийняттю обдуманих рішень щодо подальших кроків у взаємодії з дитиною. Пам’ятайте, перш ніж особисто познайомитися з дитиною, потрібно отримати про неї якомога більше інформації, щоб рішення про знайомство з дитиною було виваженим. Адже відмова від усиновлення дитини після особистого знайомства з нею може негативно впливати на дитину та додатково її травмувати.

Як підготуватись до особистого знайомства з дитиною?

  • Крок 1

    Зібрати інформацію про дитину та ретельно з нею ознайомитися. Кандидатам в усиновлювачі надається інформація про дитину, включаючи дані з особової справи, медична картка, історія життя, інформація про особливості розвитку, поведінки, здібності та риси характеру дитини, а також рекомендації щодо спілкування і догляду за нею. Варто також з’ясувати, чи є у дитини тригери, про які відомо та які можуть бути пов’язані з травматичним досвідом минулого. Це допоможе не допустити помилок під час першого знайомства та подальшого встановлення контакту. До першої зустрічі важливо зрозуміти, чи є інформація, яка може мати критичне значення для вашого рішення запропонувати свою родину дитині.

  • Крок 2

    Кандидати в усиновлювачі знайомляться з дитиною на її території. Це відбувається у присутності представника служби у справах дітей та осіб, які доглядають дитину. На зустрічі може бути присутній психолог. До першої зустрічі важливо ретельно готуватися. На навчаннях для кандидатів в усиновлювачі відведено окрему тему щодо знайомства. Варто переглянути матеріали та рекомендації щодо знайомства з дитиною (як краще себе представити, як поводитися, як реагувати на емоційні зміни, що можна та не можна одягати на першу зустріч, про важливість не давати порожніх обіцянок, скільки має тривати перша зустріч тощо).

  • Крок 3

    Регулярно спілкуйтеся з дитиною. Для встановлення більш міцного контакту кандидати мають право відвідувати дитину щодня, поки діє направлення на знайомство. Строк дії направлення — 10 робочих днів від дати видачі. Зверніть увагу, що після встановлення контакту з дитиною та подання до служби у справах дітей заяви про бажання її усиновити, кандидати в усиновлювачі мають право продовжувати щоденне спілкування з дитиною до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

    Спілкування відбувається у спеціально відведеному приміщенні або на подвір'ї закладу, залежно від погодних умов і з дозволу відповідальних осіб. Якщо дитина проживає в сім'ї — спілкування може відбуватися в житловому приміщенні за згодою батьків-вихователів/прийомних батьків/опікунів/піклувальників. Систематичні зустрічі доцільні, якщо ви прийняли остаточне рішення запропонувати дитині свою родину.

  • Крок 4

    Подайте заяву про усиновлення. Після встановлення контакту і за бажання усиновити дитину кандидати подають заяву до служби у справах дітей, яка готує висновок про доцільність усиновлення. Цей висновок стане підставою для звернення до суду для фіналізації усиновлення. Це дозволяє продовжити щоденне спілкування з дитиною до офіційного рішення суду про усиновлення.

  • Пам'ятайте

    Усиновлення — це взаємний вибір!

    Для усиновлення конкретної дитини недостатньо лише вашого бажання. Дитина також має право висловити свою думку. Згоду дитини на усиновлення з’ясовує служба у справах дітей. Це відбувається з урахуванням віку і рівня розвитку дитини. Діти, які виховуються в закладах, дуже рано починають розуміти, чому до них у гості приходять дорослі і що ці дорослі можуть стати їхніми батьками. Тому, залежно від віку дитини, її запитають, чи їй подобається проводити з вами час, чи хоче вона з вами жити тощо. Якщо дитина вміє писати, то її навіть попросять висловити свою згоду письмово.

    Усиновлення може бути проведене без згоди дитини, якщо за віком чи рівнем розвитку вона не усвідомлює факту усиновлення.

Лінія турботи

Як прийняти дитину у свою родину?
— Пишіть, щоб дізнатись більше!

Якщо у вас виникли додаткові питання — наші експерти та експертки допоможуть краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.

Надіслати звернення вже зараз.